Cezar Bulacu (PNL Vâlcea), pledoarie pentru industrializare inteligentă. “România nu mai are nevoie de politicieni care doar administrează declinul și comunică agresiv pe Facebook”

0
80

Cezar Bulacu este la al doilea mandat de consilier din partea PNL în Consiliul Local Râmnicu Vâlcea. Omul de afaceri a publicat marți, 12 mai, un interesant mesaj adresat întregii clase politice, adică inclusiv formațiunii din care face parte. În analiza sa, Cezar Bulacu acuză acutizarea unor probleme deja grave încă de acum ani buni: criza de leadership, ruptura dintre clasa politică și mediul economic, pierderea încrederii oamenilor în instituții, presiunea uriașă asupra industriei și sentimentul general că România merge fără direcție clară. El vine și cu propunerea ca măcar județul Vâlcea să își canalizeze eforturile pentru a deveni un pol strategic de reindustrializare inteligentă.

“Am recitit zilele acestea un număr din revista «CRONICILE – Curs de Guvernare din primăvara lui 2024». Interesant este că multe dintre temele discutate atunci nu doar că au rămas actuale, ci s-au acutizat. (…) Și poate cea mai gravă concluzie: politica a început să reacționeze emoțional și electoral, nu strategic.

În ultimii ani, oamenii nu au mai cerut miracole. Au cerut lucruri simple: locuri de muncă stabile, predictibilitate, respect pentru cei care produc, investiții reale, un stat care să înțeleagă economia, nu doar să o taxeze. Când aceste lucruri lipsesc, apare inevitabil frustrarea socială, neîncrederea și radicalizarea discursului public. Nu doar în România. În toată Europa.

Problema este că prea mult timp politica românească a fost construită pe administrație de avarie și marketing electoral, în timp ce marile teme strategice au fost abandonate: reindustrializarea, securitatea energetică, valorificarea resurselor interne, cercetarea aplicată, economia circulară și noile industrii.

Iar aici cred că România face cea mai mare greșeală, continuă să consume modele economice importate, fără să își construiască propriile avantaje competitive. Eu cred că România încă are o șansă enormă. Dar această șansă nu vine din populism, scandal sau împărțirea societății în tabere. Vine din capacitatea de a reconstrui economic această țară în jurul unor proiecte concrete.

Vâlcea poate deveni un pol strategic de reindustrializare inteligentă

Și unul dintre cele mai mari proiecte neexploatate poate începe chiar din Vâlcea. Vâlcea poate deveni un pol strategic de reindustrializare inteligentă: reciclare și economie circulară, energie și valorificare energetică, materiale tehnice și industrie textilă sustenabilă, cercetare aplicată și tehnologii verzi, integrarea dintre industrie, educație și inovare.

Avem poziție geografică. Avem tradiție industrială. Avem oameni competenți. Avem infrastructură energetică. Și avem încă un mediu antreprenorial care rezistă, deși statul îl ajută prea puțin.

România nu mai are nevoie de politicieni care doar administrează declinul și comunică agresiv pe Facebook. Are nevoie de lideri care înțeleg economia reală, care pot conecta administrația cu investițiile și care au curajul să vorbească despre producție, competitivitate și dezvoltare pe termen lung.

Eu cred într-o politică a construcției. O politică apropiată de oameni, dar conectată la economie. O politică în care speranța vine din proiecte reale, nu din sloganuri. Și cred că noua generație de lideri are obligația să readucă în centrul discursului public un cuvânt pe care România l-a uitat prea mult timp: INDUSTRIALIZARE, se arată în mesajul alesului local din partea PNL Vâlcea.

LĂSAȚI UN MESAJ