INS confirmă: Guvernul Ilie Bolojan a intrat în istorie. România, cu viteză spre faliment!

0
68

Miercuri, 13 mai, Institutul Național de Statistică (INS) a publicat datele economice înregistrate de economia națională în trimestrul I (ianuarie – martie) din 2026. Cum era de așteptat, sinteza cifrelor reprezintă o adevărată nucleară pentru Guvernul Ilie Bolojan (în prezent demis și interimar până la numirea unui nou Executiv). Țăndări s-a făcut toată imaginea liderului PNL de om serios, competent și chibzuit. În urma lui rămâne o statistică înfiorătoare, istoric negativă pentru România: PIB redus, economie contractată, producție în scădere, consum pulverizat, inflație de 10,7%, prognoză de creștere economică zero pentru anul în curs etc (mai multe detalii și aici). Situația nu a rămas netaxată de liderul Grupului PSD din Camera Deputaților, parlamentarul vâlcean Ștefan Ovidiu Popa.

“Există politicieni care se fac remarcați pentru construirea de autostrăzi, pentru investiții sau creștere economică. Ilie Bolojan pare hotărât să rămână în memoria românilor pentru altceva, inflație de aproape 11%, confirmată de INS, recesiune și cele mai mari scumpiri din Uniunea Europeană.

În timp ce Bulgaria, Cehia, Ungaria sau Slovacia cresc economic, România a devenit excepția. Industria scade, consumul scade, nivelul de trai scade pentru a noua lună consecutiv. Singurele lucruri care au crescut spectaculos sub Bolojan sunt taxele și prețurile. Restul au fost împinse pe marginea prăpastiei și rebotezate drept «reforme».

Oricum ar încerca să cosmetizeze cifrele sau să ascundă realitatea în explicații tehnice, oamenii văd adevărul în fiecare zi, în facturi, în prețurile de la raft și în faptul că muncesc mai mult pentru a trăi mai prost. Reformele reale dezvoltă o economie, nu o împing în recesiune și nu transformă sărăcirea populației în politică de stat, a declarat deputatul Ștefan Ovidiu Popa.

Bolojan se agață de funcție și trage țara după el

Parlamentarul vâlcean avertizează România este pe punctul de a pierde încă 770 de milioane de euro din PNRR, din cauza nepăsării și blocajului produs de Ilie Bolojan. “Premierul demis nu a făcut nici măcar un pas privind consultările pentru Legea salarizării unitare, deși ministrul PSD al Muncii lăsase draftul și calendarul de lucru pregătite. Nici ministrul Finanțelor nu a fost în stare să prezinte «anvelopa» salarială pe baza căreia trebuia construită legea. Dar pentru OUG 38/2026 s-a găsit timp imediat! Pentru ordonanțe date în condiții de nelegitimitate, guvernul demis încă funcționează perfect. Când e vorba de bani europeni pentru România, blocaj, pasivitate, scuze. Când e vorba de interesele lor, viteză maximă. Ilie Bolojan se agață de funcție și trage România după el”, a concluzionat Ștefan Ovidiu Popa.

LĂSAȚI UN MESAJ