În marș, pentru Eroii Neamului! Ștafeta Veteranilor ajunge luni la Râmnicu Vâlcea

0
165

Ultramaratonişti voluntari şi ciclişti de anduranţă vor ajunge pe 6 octombrie la Râmnicu Vâlcea, în cadrul ediţiei a XII-a a Ştafetei Veteranilor Invictus 2025, un proiect naţional de educaţie patriotică şi voluntariat sportiv, iniţiat în anul 2014 de către voluntarii Invictus România. Ștafeta pornită dinspre Curtea de Argeş va ajunge luni, la ora 14:30, la sediul Garnizoanei Râmnicu Vâlcea și va continua drumul către Slatina, marți, 7 octombrie, de la ora 08:30, din fața Monumentului Independenţei din Râmnicu Vâlcea.

“La 1 octombrie, din București, s-a dat startul ediției din acest an a Ștafetei Veteranilor, iar Traseul Albastru, cel care trece și prin județul Vâlcea, are următorul circuit: 1 oct – București; 4 oct – Pitești – Mioveni; 5 oct – Câmpulung – Mateiaș; 6 oct – Curtea de Argeș; 7 octRâmnicu Vâlcea; 9 oct – Slatina – Caracal; 11 oct – Craiova; 13 oct – Drobeta Turnu Severin; 14 oct – Târgu Jiu; 15 oct – Pasul Vâlcan – Deva – Hunedoara; 19 oct – Lugoj; 22 oct -Timișoara; 23 oct – Arad; 24 oct – Oradea.

Evenimentul Ștafeta Veteranilor presupune purtarea, în alergare sau cu bicicleta, a unei ștafete simbolice (marcată în una dintre culorile Drapelului Național, pe trei trasee distincte – albastru, galben și roșu) care pornesc din București și se reunesc la Carei, ultimul oraș eliberat de Armata Română în 1944. Traseele sunt gândite să acopere toate județele țării, cu opriri în principalele reședințe de județ și, simbolic, la monumentele Eroilor Patriei, unde sunt organizate scurte momente comemorative.

Pe tot parcursul lunii octombrie, echipele de voluntari INVICTUS vor aduce Drapelul în fața fiecărei comunități, transformând alergarea într-un mesaj viu despre respect, memorie și unitate. Proiectul este organizat integral pe bază de voluntariat, fără recompense materiale sau sprijin bugetar centralizat, și reunește anual sute de alergători și susținători din toate colțurile țării.

Evenimentul se va încheia la data de 25 octombrie 2025, de Ziua Armatei României, la Monumentul Ostașului Român din Carei, printr-un moment solemn de recunoștință pentru eroii care au luptat pentru libertatea noastră”, informează, printr-un comunicat remis presei, Laurențiu Mincu-Mușat, coordonatorul local al Ștafetei Veteranilor.

*Sursa foto: Invictus România

LĂSAȚI UN MESAJ