Baschet, CS Vâlcea 1924. Doamnelor și domnilor, Contele Manu a preluat conducerea Haitei! VIDEO – înregistrarea amicalului cu FC Argeș

0
281

There is a big difference between aging and growing up, spune o vorbă de duh consacrată prin State. Uneori ai senzația că spusa asta e în extratereză pentru copilul teribil al CS Vâlcea 1924 din sezonul trecut, Cornelius Lamonte Hudson. O umbră, încă, pe parchet, a viperei letale din partide memorabile precum victoria Lupilor Negri de la Cluj-Napoca, el i-a lăsat spațiu generos în lumina reflectoarelor Sălii Traian din Râmnicu Vâlcea, marți seară, cu FC Argeș, unui alt texan, la fel de vorbăreț și imprevizibil pe teren, dar și de talentat: Teafale Lenard Jr., achiziția de ultimă oră a Vulturilor violeți. Căci ce e Texasul dacă nu o Oltenie ceva mai mare (sic!) a Statelor Unite? Altfel, echipa finanțată de Consiliul Județean Vâlcea a arătat în amicalul cu rivala din județul vecin o cu totul altă față, în sens pozitiv, în comparație cu prestația cam lamentabilă din amicalul anterior, de la Oradea, înfrângere în fața CSM la 20 de puncte. Dar, încă mai sunt multe de pus la punct, în special la atitudine. Și pot fi reglate în cele două partide de pregătire pe care CS Vâlcea 1924 le va disputa în Cipru, la sfârșitul săptămânii.

*

Core-ul haitei pare a fi acum triumviratul alcătuit din Manu Lecomte, Kenny Gabriel și Peter Kiss, cei trei decisivi în victoria cu 82-71 în fața echipei pregătite de Nebojsa Vidic. Manu a făcut o partidă memorabilă, belgianul fiind de departe și MVP-ul ei: 28 de puncte (6/8 – 75% – din aruncări de 3!), 5 assist-uri, 1 recuperare și 3 steals. Kenny Gabriel a contribuit cu 11 puncte, 2 recuperări, 1 assist, 2 steals, urmat în clasamentul marcatorilor Lupilor Negri de Dre Pinckney, cu 8 puncte, 80% din acțiune, 8 recuperări (1 ofensivă și 7 defensive), 1 capac și 2 steals. Lângă Manu se simte tot mai bine în teren Lucas Tohătan, și el cu 8 puncte înscrise marți seară, dar mai ales cu 9 assisturi, 4 recuperări și număr egal de turnoveruri (4) cu belgianul. Cum-necum, 9 puncte a pus pe tabelă și Cornelius Hudson, plus un assist și un steal, dar e puțin, prea puțin în comparație cu ce a obișnuit. Un joc bun a reușit și Meo Casale, dar putea și Rareș Uță dacă era lăsat să joace de doi dintre cei trei arbitri, cam prea grăbiți să-l sancționeze cu faulturi (cel puțin două destul de ușor acordate împotriva pivotului Lupilor Negri) care au condus la eliminarea sa cu 5 minute înainte de finalul partidei. Un gând de încurajare și pentru Patrick McCaffery, ce pare că și-a mai reglat emoțiile, se stăpânește și se concentrează la joc tot mai bine.

Lenard s-a întronat lider al Vulturilor în doar câteva zile de… România

Probabil că din curtoazie pentru antrenorul formației oaspete, care nu s-a putut baza în această partidă pe Tudor Șomăcescu, declarat accidentat cu puțin timp înaintea începerii meciului, Arturo Alvarez l-a uitat pe bancă pe Toni Rotaru. Altă explicație rezonabilă nu prea există. Antrenorul Lupilor Negri păstrează aprecierea solidă a publicului pentru competența sa. În fond, rezultatele sunt de partea lui și jocul echipei pare a crește substanțial, din nou. De la FC Argeș, Teafale Lenard Jr  a fost principalul marcator, cu 18 puncte, 2 recuperări, 1 assist, 2 steals și 2 capace. Țineți minte acest nume, s-ar putea să-l auziți pomenit cel puțin la fel de des ca pe al lui Corneluș din sezonul trecut. Lui i se datorează puternica revenire a Vulturilor Violeți din finalul sfertului al treilea și prima parte a ultimului act. Marcus Thornton (12 p, 3 assist, 2 steals) și căpitanul Cătălin Baciu (11 p, 5 reb) au fost următorii principali realizatori de la FC Argeș, dar merită evidențiat și Rasa Djokovik, care chiar dacă a înscris doar 2 puncte, a avut și 8 assists, 3 recuperări și 1 steal, adică un joc defensiv și combinativ foarte bun.

Triunghiular cu Fabricca Paralimni și Apollon Limassol, în Insula Afroditei

Arturo Alvarez, Roberto Blanco și Cătălin Enache vor conduce echipa, de vineri până sâmbătă (26-28 august) în Cipru. Nu va lipsi nici Zane Bortek, preparatorul fizic începe ritualul “piuitorilor” și veți înțelege mai bine ce înseamnă asta pe măsură ce va mai crește și condiția fizică a lupilor, alt capitol la care trupa finanțată de Consiliul Județean a fost pe podiumul LNBM sezonul trecut. CS Vâlcea 1924 va participa la a 7-a ediție a turneului “Doros Isaak” organizat de Fabricca EN Paralimni și la care mai participă și Apollon Limassol (locurile 6 și 7 la finalul ediției precedente a primei ligi de baschet din Cipru). Vor fi ultimele două partide de pregătire înaintea startului sezonului regulat din Liga Națională de Baschet Masculin, programat marți, 1 octombrie, când Lupii Negri vor întâlni CSM Galați în Sala Sporturilor “Traian” din Râmnicu Vâlcea.

LĂSAȚI UN MESAJ