Persoane evacuate de pe blocurile deteriorare sever ale Ansamblului Rezidențial! Pompierii, SMURD, UPU, Ambulanța și Jandarmii au simulat intervenția la un seism major

0
99

Repetitio mater studiorum est! (repetiția este mama învățăturii), spune un vechi proverb latin. Joi,  27 martie 2025, începând cu ora 11:00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență “GENERAL MAGHERU” al județului Vâlcea a desfășurat un exercițiu tactic-județean cu forțe și mijloace în teren pentru gestionarea situațiilor de urgență determinate de producerea unui seism major în zona Hipermarketului Kaufland din zona Ostroveni, în vederea antrenării forțelor și perfecționării modului de intervenție.

*

Prin scenariul exercițiului s-au stabilit trei situații tactice, după cum urmează:
– Prima situație tactică: în jurul orei 11:00, s-a produs un seism cu magnitudinea de 7,3 pe scara Richter. La ora 11:10, în urma multiplelor apeluri prin SNUAU 112, forțele ISU Vâlcea s-au deplasat în zona Hipermarketului Kaufland Ostroveni.
– A doua situație tactică: în jurul orei 11:15, după ajungerea forțelor de intervenție la locul evenimentului și executarea recunoașterii se comunică despre fațada din partea de Nord a hipermarketului că este prăbușită parțial și că există peste 10 persoane surprinse de dărâmături, fiind  scăpări  mari de gaze în zona centralei termice. La ora 11:30 s-a produs o replică a seismului, în urma căreia s-a produs un incendiu, cu degajări mari de fum, în interiorul magazinului, în zona depozitului de produse.
Totodată, după producerea replicii, o persoană evacuată devine recalcitrantă si agresează un pompier paramedic, iar alte persoane sunt observate pe acoperișul magazinului, în imposibilitatea de a se autoevacua.
– A treia situație tactică: în jurul orei 11:30, în urma replicii, apar scăpări mari de gaze în zona încăperii instalației frigorifice. Totodată, se observă o deteriorare severă a blocurilor ansamblului rezidențial din zona Hipermarketului și mai multe persoane care nu s-au autoevacuat din interior.

*

Alertate, forțele de intervenție din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență “GENERAL MAGHERU” al județului Vâlcea s-au deplasat la locul solicitării și au executat următoarele operațiuni pentru desfășurarea intervenției: recunoașterea locului unde s-a produs evenimentul, constituirea echipelor de căutare-salvare, realizarea evacuării victimelor și asigurarea asistenței medicale, precum și transportul acestora la unitățile spitalicești.

Exercițiile de acest tip sunt absolut necesare și urmăresc modul de acţiune a structurilor de intervenţie pentru limitarea şi înlăturarea urmărilor unor situaţii de urgenţă, precum şi verificarea viabilităţii Planului roșu de intervenție, a planului operativ de intervenţie şi a planurilor de cooperare cu celelalte structuri implicate în managementul şi gestionarea situaţiilor de urgenţă.

Toate operațiunile de salvare s-au derulat în conformitate cu scenariul exercițiului alături de forțe și mijloace tehnice din cadrul instituțiilor care fac parte din Comitetul Județean pentru Situații de Urgență (C.J.S.U.), cu rol important în luarea măsurilor care se impun în cazul producerii unor astfel de situații de urgență (IJJ, IPJ, SAJ, Crucea Roșie, DSP, Politia Locală, UPU, ISC, RAJDP, MApN și SRI).

*

Exercițiul a avut următoarele obiective:
– verificarea viabilităţii sistemului informaţional-decizional la nivelul structurilor angrenate în cazul producerii unui astfel de eveniment;
– verificarea viabilităţii Planului roșu de intervenție;
– verificarea modului de răspuns al tuturor instituţiilor cu atribuţiuni în managementul şi gestionarea situaţiilor de urgenţă la nivelul judeţului;
– verificarea capacității operaționale a forțelor participante;
– realizarea unei informări complete a populaţiei, privind modul de protecţie și de comportare în cazul producerii unui astfel de eveniment, precum şi informarea societăţii civile asupra modului de acţiune al forţelor de intervenţie;
– verificarea personalului și mijloacelor tehnice de comunicații și a viabilității legăturilor operative pentru asigurarea conducerii și controlului forțelor proprii;
– verificarea viabilității documentelor de conducere, standardelor și procedurilor operaționale pentru gestionarea unor situații cu un grad ridicat de complexitate în vederea perfecționării acestora, testarea capacității de reacție și intervenție;
– verificarea modului de informare operativă a eşaloanelor superioare, privind situaţia creată şi solicitarea sprijinului pentru suplimentarea cu forţe şi mijloace de intervenţie;

*

În eventualitatea creării unui disconfort în spațiul public, asigurăm cetățenii că aceste exerciții sunt necesare și benefice pentru întreaga comunitate.

Împreună mai pregătiți! – Compartimentul informare şi relaţii publice al ISU Vâlcea

LĂSAȚI UN MESAJ