Marți, 16 ianuarie, Primăria Râmnicu Vâlcea a postat pe site-ul propriu, în conformitate cu Legea nr. 52/2003, privind transparenţa decizională în administraţia publică, anunțul privind elaborarea unui proiect de Hotărâre de Consiliu Local privind modificarea tarifelor aferente serviciului de salubrizare. Inițiativa normativă vizează majorarea tarifelor de salubrizare pe raza municipiului reședință de județ atât pentru persoane fizice, cât și pentru agenții economici. Pe scurt, pentru persoane fizice, spre exemplu, prețul crește de la 15 lei plus TVA de persoană, la 16,88 lei plus TVA. Pentru agenții economici, creșterea va fi de minim 40 de lei per tonă.


În fotografia de deschidere: gunoi neridicat de Romprest în mai 2022, la șantaj contra unei alte majorări, aprobată de Consiliul Local Râmnicu Vâlcea deși asocierii care a primit serviciul de salubritate în oraș îi expirase contractul!






































