Parlamentul European a votat miercuri, 21 ianuarie, solicitarea unui aviz din partea Curții de Justiție a Uniunii Europene (CJUE) privind compatibilitatea cu tratatele UE a pachetului de acorduri UE-Mercosur: Acordul de Parteneriat (EMPA) și Acordul Comercial Provizoriu (ITA). Decizia a fost adoptată cu o majoritate de 334 de voturi pentru, față de 324 de voturi împotrivă. Conform procedurilor, asta înseamnă o amânare cu până la doi ani a ratificării documentului. Inițiatorii solicitării au cerut Curții de Justiție să verifice cum a fost împărțit acordul, ce efecte concrete are acesta și au atras atenția că partea comercială a acordului ar putea intra în vigoare fără votul parlamentelor naționale, ceea ce ar reduce controlul democratic asupra deciziei, potrivit Europuls – Centrul de Expertiză Europeană.
Propunerea care a obținut voturile necesare a fost depusă de o coaliție transpartinică largă, care include eurodeputați din Alianța Progresistă a Socialiștilor și Democraților (S&D), Renew Europe, Verzii (Verzi/ALE), Stânga (The Left), precum și membri ai Partidului Popular European (PPE).
În favoarea demersului au votat toți cei 10 europarlamentari ai PSD (afiliați grupului S&D) – Dragoș Benea, Gheorghe Cârciu, Andi Cristea, Vasile Dîncu, Gabriela Firea, Claudiu Manda, Victor Negrescu, Ștefan Mușoiu, Dan Nica și Mihai Tudose, dar și Nicu Ștefănuță (ales independent, afiliat Grupului Verzilor), precum și Georgiana Teodorescu (AUR), Șerban Dimitrie Sturdza și Claudiu Târziu (Partidul Acțiunea Conservatoare), Cristian Terheș (Partidul Național Conservator Român).
Împotrivă au votat europarlamentarii PNL – Rareș Bogdan, Daniel Buda, Gheorghe Falcă, Mircea Hava, Dan Motreanu, Siegfried Mureșan, Virgil Popescu, Adina Vălean, UDMR – Lorant Vincze, Iuliu Winkler, PMP – Eugen Tomac, toți afiliați la Grupul Partidului Popular European și Dan Barna (USR), afiliat la grupul Renew. Diana Șoșoacă, neafiliată, s-a abținut. Nu au fost prezenți la vot Vlad Voiculescu (USR – Renew), Maria Grapini (PPUSL – S&D), Gheorghe Piperea (AUR – ECR) și Axinia (AUR – ECR).
Ștefănuță: “Efectul acestui vot nu este oprirea acordului Mercosur”
Europarlamentarul Nicu Ștefănuță, vicepreședintel al Parlamentului European, a explicat, într-o declarație pentru HotNews, că a votat pentru sesizarea CJUE pentru că grupul din care face parte ”a decis că principiul cooperării oneste nu a fost respectat, e o chestiune juridică, acordul e împărțit în două părți, nu a existat o analiza juridică și nici partea de cooperare instituțională onestă nu a fost respectată. (…) Efectul acestui vot nu este oprirea acordului Mercosur. El se aplică de la semnare și atunci crează deja efecte. Dacă CJUE revine și spune că acordul nu a respectat pașii, că împărțirea în două tipuri nu e conformă, atunci se oprește, ceea ce este și perfect normal dacă e așa.” Europarlamentarul a mai subliniat: ”Dezbaterea publică din România, după mine, a fost slab pregatită și deturnată de extrema dreaptă. (…) Avem nevoie de tratate comerciale, dar nu așa pe repede înainte, ci cu participarea Parlamentului. Votul de azi a fost cu parlamentari de toate grupurile politice de ambele părți, nu se poate spune că opinia este câștigată de o parte sau alta. Sper ca analiza juridica să vina rapid”, a mai declarat Nicu Ștefănuță pentru HotNews.

*
Manda: “Am considerat că apărăm interesele fermierilor români, dar și europeni”
“Am votat PENTRU ca Acordul UE-Mercosur să ajungă la CJUE. Astfel am considerat că apărăm interesele fermierilor români, dar și europeni. La fel au procedat toți europarlamentarii PSD. Cele 10 voturi ale noastre au făcut diferența, decizia Parlamentului European de a solicita CJUE să analizeze dacă Acordul Mercosur respectă tratatele europene a fost adoptată cu o majoritate de 334 de voturi pentru, față de 324 de voturi împotrivă. Nu contestăm beneficiile Acordului Mercosur! Însă nu putem accepta ca acestea să fie obținute în dauna unor sectoare de activitate importante pentru economia țării noastre. Vom continua să facem tot ce-i posibil să introducem în Acord garanții ferme și eficiente care să asigure o competiție egală între fermierii europeni și cei din America Latină”, a explicat europarlamentarul Claudiu Manda, secretar general al PSD.
Negrescu: “Fac apel la maturitatea clasei politice pro-europene din România să lucreze pentru o Europă unită, care nu lasă pe nimeni în urmă”
“Dialogul este cheia chiar dacă nu este ușor. Politicienii cărora le este frică de dezbateri dure greșesc. Observ cum aceștia sunt practic aruncați în brațele extremiștilor și stigmatizați aberant. Forțele politice pro-europene nu trebuie să piardă încrederea fermierilor, a celor care trăiesc în mediul rural, a celor care muncesc în orașele mai mici, a antreprenorilor mici și mijlocii, a celor din grupurile vulnerabile, a celor care produc valoare adăugată în România și vor să fie ajutați să rămână competitivi. Fac apel la maturitatea clasei politice pro-europene din România să accepte acest dialog dur, să combată argumentele extremiste și să lucreze pentru o Europă unită a tuturor și care nu lasă pe nimeni în urmă. De aceea, mă voi lupta în continuare, în calitate de responsabil pe teme bugetare, pentru un buget european mai mare pentru fermieri, pentru agricultura românească, pentru subvenții mai consistente, pentru sprijinirea IMM-urilor și micilor antreprenori. Există perspective ca pachetul agricol total al României să crească cu aproape 13% în termeni nominali, ajungând la 24 de miliarde de euro în perioada 2028–2034”, a explicat și Victor Negrescu, vicepreședinte al PE, totodată și al PSD.
Buda: “Comisia și Consiliul UE pot decide punerea în aplicare a acordului chiar dacă acesta este trimis la CJUE”
Din partea celor care au votat împotrivă, cea mai vehementă declarație politică a venit din partea europarlamentarului Daniel Buda, vicepreședinte al PNL la nivel național și președinte al PNL Cluj. “O zi neagră pentru fermierii europeni! Votul din Parlamentul European privind trimiterea acordului UE–Mercosur la Curtea de Justiție a Uniunii Europene reprezintă o lovitură directă și brutală dată fermierilor români. Decizia adoptată astăzi îi lasă pe agricultorii din România și Uniunea Europeană complet descoperiți, fără nicio formă reală și eficientă de protecție, în situația în care Comisia Europeană va decide să pună în aplicare acordul cu statele Mercosur. Mai grav, din punct de vedere juridic și procedural, Comisia și Consiliul UE pot decide punerea în aplicare a acordului chiar dacă acesta este trimis spre analiză Curții de Justiție a Uniunii Europene, excluzând practic Parlamentul European din etapa decisivă a procesului. Și ca și cum acest lucru nu ar fi suficient, cele 45 de miliarde de euro suplimentare promise fermierilor români și europeni în noul Cadru Financiar Multianual sunt în mare parte o incertitudine. Acordul cu Mercosur trebuie văzut ca o oportunitate, iar apărarea sectorului nostru agricol este o necesitate și angajamentul nostru. Cum se crede că putem avea un sector agricol puternic într-o economie europeană slăbită?”, s-a întrebat retoric Daneil Buda într-o postare pe propria pagină de Facebook.
*În deschidere, fotografie cu rol ilustrativ, sursa Parlamentul European






































